En del människor har Bucket Lists, en lista med saker som de vill göra inom en tidsperiod eller innan nästa steg i livet.
Jemma Lilley från Storbritannien men boende i Australien har en Bucket List och har lyckats bocka av punkten Mord.
26-åringen ursprungligen från Stamford, Lincolnshire men nu boende i Perth ville bocka av mord på listan innan hon fyllt 25 och fick hjälp av sin rumskompis Trudi Lenon. Trudi var aktriv i planeringen och förberedelserna för morden och närvarande vid mordtillfället, hon hjälpte sedan till att städa undan och begrava mordoffret i en grund grav i trädgården bakom huset.

The Guardian 28/2 2018
Mordoffret var den 19-årige Aaron Pajich som lurades hem till Jemma & Trudi under förevändningen att de behövde hjälp att installera ett program på sin dator. Enligt tidningsuppgifter så kan det även ha nämnts till Aaron att en av Trudis söner ville byta TV spel med honom för att lura med honom.
Jemma valde garrottera och knivhugg för att mörda den intet ont anande Aaron. Han fixade med datorn och Jemma smög fram bakom honom och ströp honom sakta med en wire tills den gick av och hon då knivhögg honom tre gånger. Enligt obduktionsrapporten så fanns det skador på Aarons armar som antyder att han försökte försvara sig mot knivhuggen.
Förhållandet mellan Jemma Lilley och Trudi Lenon beskrivs som dominant och undergiven, Trudi avgudar Jemma och gör allt för att tillfredsställa henne. Enligt åklagaren så var paret redo att mörda 13 dagar innan Aaron mördades, detta är bekräftat av de meddelanden som kvinnorna skickade till varandra. Dagen före mordet så inhandlade kvinnorna material för att kunna göra sig av med kroppen efter han mördats.
Utredningen kring mordet på Aaron har fått fram att kvinnorna delade fantasier om mord i konversationer och meddelanden på nätet. Efter mordet så skickades det uppskattande sms mellan kvinnorna som verkar vara upphetsade av mordet!
Så båda två var lika ansvariga för mordet på Aaron Pajich.
Och därför åtalades båda för överlagt mord.
Tidningsuppgifter skriver att mordoffret Aaron Pajich var autistisk och eller hade Aspergers. Aaron gillade datorer och TV/dataspel.
Jemma Lilley sägs ha haft en problematisk barndom, en del beskriver henne som totalt empatilös. Hon hade dock en passion och det för seriemördare och för Freddie Krueger. Jemma skrev en bok, sägs vara full av grammatiska fel, om en seriemördare – Playzone. Boken publicerades under pseudonymen Syn Demon. Hon ska också ha ett ”killer kit” med olika verktyg som kan användas att tortera eller mörda någon.
Trudi Lenon var inte bara undergiven Jemma utan välkänd inom BDSM intresserade i Perth som undergiven och väldigt hängiven för bondage. Ska tydligen vara tre barns mamma om jag uppfattat det hela rätt.
I November 2017 så fälldes både Jemma Lilley och Trudi Lenon av Supreme Court of Western Australia för mordet den 13 juni 2016 på Aaron.
Idag onsdag 28 februari 2018 så förkunnades straffpåföljden och det blev livstids fängelse med minst 28 år avtjänade innan någon av kvinnorna kan ansöka om villkorlig frigivning.
P.s Expressens Omtalat redaktion har skrivit om mordet, är inte så imponerad trots det är en skapligt lång artikel. Man har i sin hast att publicerat gett mordoffret Aaron Pajich fel ålder och upprepar detta genom hela artikeln. Kvalitet och korrekt återgiven information är tyvärr inte Expressens starka sida.
Media Länkar:
British woman jailed for 28 years for ‘bucket list’ murder in Australia (The Guardian)
Aaron Pajich’s killers Jemma Lilley and Trudi Lenon sentenced to life in prison for murder (ABC News)
Jemma Lilley and Trudi Lenon murdered Aaron Pajich ‘for pleasure’ (BBC News)
‘Bucket list’ killer Jemma Lilley gets 28 years for murder (BBC News)
Secret life of sadistic killer Jemma Lilley (news.com.au)
Fantiserade om att döda någon innan hon fyller 25 (Expressen)
Kommentera gärna, din kommentar kommer att inte synas förrän och om den godkänns av blogginnehavaren. Feel free to comment, your comment will not appear until and if approved by the blog owner.