Det måste vara otroligt frustrerande att år 2015 behöva arbeta under förhållanden som bara en bananrepublik med ett skrattretande så kallat rättsväsende kan erbjuda med teknik som var nybildande och framtidstänkande på 1890-talet.
Eller vad är det egentligen ansvarig åklagare Marianne Ny menar med sitt uttalande:
– Min inställning har varit att formerna för ett förhör med honom på ambassaden i London är sådana att kvaliteten i förhöret skulle bli bristfällig och att han behöver vara närvarande i Sverige vid en eventuell rättegång. Den bedömningen kvarstår.
Bristfällig kvalitet ???
Är det beroende på att förhöret inte hålls i Sverige, är det för att man kanske kan få lite annorlunda svar och då kanske inte förberett frågor utifrån det eller är det för att eventuell teknisk utrustning som spelar in förhöret ej har tillräckligt bra kvalitet att ljud eller videoupptagningen ej kan användas som bevismaterial ???
”Ursäkten” alternativt förklaringen som åklagare Marianne Ny har är obegriplig och skrattretande i klass med van der Kwast.
För att inte tala om att överåklagare Marianne Ny har gått emot sin egna inställning kring utredningar om sexbrott.
– Det viktiga är att vara snabb och göra rätt från början. Åklagare Marianne Ny till DN ang utredningar om sexuella övergrepp.
Inte ett endaste rätt är det i Assange-utredningen som legat och samla damm på Nys skrivbord.
Vad som är märkligt är att det verkar vara helt okej att det samlats damm och inget har blivit gjort. Hur kan det vara möjligt att en åklagare kan låta bli att göra något för att hon inte fått som hon vill när hon ville ?
För innan Marianne Ny bestämde sig för att enbart hålla förhör med den misstänkte så fanns den misstänkte tillhanda i Sverige. Men då passade det inte och efter det så har det inte gjorts mycket för att få detta rättsfall till domstol.
Man kan ju undra vad för krav Marianne Nys arbetsgivare har egentligen, är de på samma låga nivå som för elefantkyrkogårdens alla avsatta myndighetsdirektörer ?
Vi betalar din lön men kräver ingen motprestation….

Dagens Juridik 12 & 13 /3 2015
Nu är det i alla fall så att Högsta domstolen har begärt att riksåklagaren ska yttra sig innan HD tar ställning till om häktningsbeslutet för Assange ska rivas upp. Och det där med att flera av de brott som Assange är misstänkt för preskriberas i augusti i år.
Och tänka sig att det blir en reaktion från överåklagare Marianne Ny att det kanske blir förhör i den brittiska huvudstaden!
5 år efter att Assange har varit häktad i sin frånvaro sedan 2010, misstänkt för bland annat sexuellt ofredande och våldtäkt i Sverige. Kovändning pga preskriberingstiden närmar sig…
Det är till att göra rätt från början och utreda snabbt….
Är det någon mer än jag som undrar vad det är för krav för att få bli anställd som åklagare ?
Är det samma slags krav som man hade på AF när man letade efter en ny chef för ett par år sedan ???
Media Länkar:
Åklagaren begär förhör med Assange i London – ”tiden håller på att rinna ut” (Dagens Juridik)
HD vill att RÅ yttrar sig i Assangefallet – särskilt om utredningen och proportionaliteten (Dagens Juridik)
Åklagaren begär att få förhöra Assange i London (Åklagarmyndigheten)
Julian Assange case: Sweden U-turn on questioning (BBC News)
Julian Assange to be questioned by Swedish prosecutors in London (The Guardian)
Swedish prosecutors ask to question Julian Assange in London (The Telegraph)
Julian Assange: Swedish authorities ask to question Wikileaks founder in London (The Independent)
Swedish prosecutors seek to question WikiLeaks founder Julian Assange in UK (CNN)
Sweden bends in Julian Assange case, asks for interview in London (LA Times)
Åklagare begär Assange-förhör i London (DN)
”Hennes agerande skadar trovärdigheten för rättsväsendet” (SVT Opinion)
Åklagare begär förhör med Assange (Expressen)
”Åklagaren har bokstavligen inte gjort ett dugg sedan 2010” – Julian Assange överklagar till HD (Dagens Juridik)
–
Trots inbjudan från brittiska regeringen – Marianne Ny vill inte förhöra Assange i London (Dagens Juridik)
Storbritannien välkomnar Assange-åklagare (DN)
Swedish officials weigh up option to question Assange ahead of court ruling (The Guardian)
Åklagare tänker inte åka till London och förhöra Assange (SR P4 Uppland)
Horribel!
Tack för din kommentar Anders.
Och pinsamt!
Var det inte M Ny som har sagt att det måste vara möjligt att straffa män även om en domstol finner dem oskyldiga? Något högdjur inom rättsmyndigheterna har sagt något liknande, men det är möjligt att mitt minne sviker mig.
Tack Uffe för din kommentar,
Vet ej vad hon har sagt och inte sagt.