
Dagens Juridik 9/1 2015
Att det finns en straffrabatt för kvinnor är något som brukar förnekas, men efter att Göta Hovrätt sänkt straffet för de tre kvinnor som hotat och skrämt ett stort antal personer i Växjötrakten så kan man inte blunda för att kvinnor kan komma undan med en hel del när straffpåföljden vid en eventuella fällande dom fastställs.
Dagens Juridik skriver följande om vad Hovrätten kom fram till:
Domen överklagades till Göta hovrätt som ny ändrar tingsrättens dom endast på så sätt att påföljden för både 25-åringen, systern och mamman bestäms till villkorlig dom med samhällstjänst i 160 timmar. Även hovrätten konstaterar att olaga förföljelse är ett sådant så kallat artbrott som normalt ska leda till fängelse
Hovrätten skriver i sina domskäl:
”X, Y och Z (de tilltalade) led vid tiden för brotten av ångest och de befann sig i psykisk obalans och mådde dåligt. Brotten företogs i en pressad situation för de tilltalade där X mående försämrats.”
Hovrätten väger också in att flertalet av de olaga hoten skickades i form av så kallade massutskick.
Om det finns något läkarintyg eller annat som verkligen bevisar att kvinnorna verkligen led av ångest nämner inte Dagens Juridik i sitt citat. Man kan ju undra om denna ”massångest” verkligen är ett skäl att vara mild i straffpåföljden, för kvinnorna borde fortfarande kunna förstå vad de gjorde var fel och avskyvärt.

Aftonbladet 15/6 2013
Och vad man kan läsa i en artikel i Aftonbladet 15 juni 2013 så förstod i alla fall en av kvinnorna att de handlade fel.
I förhör berättar kvinnorna att de var arga på mannen eftersom han ignorerade dem och att de i dag ångrar sina handlingar.
– Det var en spänning att se hur långt det kunde gå. Vi borde ha slutat tidigare, säger en av kvinnorna i förhör med polisen.
Så Göta Hovrätt går på ångest för att sänka straffpåföljden från tre månaders fängelse och två månaders fängelse till villkorlig dom med samhällstjänst i 160 timmar.
Totalt obegripligt !
En kvinna eller i detta fall tre kvinnor kan systematiskt förfölja och trakassera ett stort antal personer och sedan komma undan med en lätt smäll på fingrarna eftersom de tydligen led av ångest….
Och detta brott riktades mot bland annat en man som en av kvinnorna haft ett förhållande med, så det är ett relationsvåldsbrott.
Men är det behandlat så av Göta Hovrätt?
Våld i nära relationer och stalking av en man efter att relationen är över.
Relationsvåld mot män i Sverige på 2010-talet är inget som rättsväsendet verkar se allvarligt på när det gäller straffpåföljd vid en fällande dom.
Tror ni för ett ögonblick att tre män kommit undan lika lätt?
Om det var en man som blivit lämnad och ville hämnas med bland annat grishuvuden och andra trakasserier ???
Kvinnofridskränkning och grov kvinnofridskränkning…
Det är ett par av de åtalspunkterna som skulle vänta de tre männen och glöm en sänkning i hovrätten till villkorlig dom med samhällstjänst.
Likhet inför lagen och Fru Justitia är blind – i helvitte heller.
Media Länkar:
Kvinnor slipper fängelse för hämnd mot otrogen man – ”de led av ångest” (Dagens Juridik)
Slaktkvinnorna slipper fängelse – hotade med grisar (Höglandsnytt)
Sänkt straff för makaber förföljelse
(HD) (SvD) (KvP) (SVT) (Skånskan)
Hovrätten sänker straff för hämnd med grisdelar (SR P4 Kronoberg)
– Det var en spänning att se hur långt det kunde gå. (Ann-Mari’s Blogg)
Ingen kokt kanin men ett grishuvud (Ann-Mari’s Blogg)
Fängelse för mamma & döttrar för trakasserier involverande grishuvud (Ann-Mari’s Blogg)
Kvinna skickade delar av gris till ex-älskaren (KvP)
Skrämde ex med avhugget grishuvud
(SvD) (Skånskan) (NSK) (SMP)
Får fängelse för makaber förföljelse (BT)
Fängelse för grishuvud (Höglands Nytt)
Mor och döttrar dömda till fängelse (Smålands Posten)
Fängelse för hot med grishuvuden (SVT Smålandsnytt)
Fängelse för kvinnor som hotade med grishuvuden (SR P4 Kronoberg)
Kvinnor döms till fängelse efter hot och trakasserier (TV4 Nyheterna)
Yrkar på fängelse för hot med grishuvud (SR P4 Blekinge)
Hot med grishuvud kan ge fängelse (SVT Smålandsnytt)
Satte ut docka med avhugget grishuvud för att hämnas (Aftonbladet)
Mamma och två döttrar erkände kränkningar (SMP)
Familj hotade ex med grishuvud och dockor (KVP)
Åtalas för hot med grishuvud (SVT Blekingenytt)
Kvinnor åtalas för omfattande hot
(Skånskan) (SvD) (Aftonblaet) (Metro) (Norran) (NSD) (SMP) (HD) (Barometern) (PT) (SN)
Döda grisar skulle skrämma offer – nu åtalas kvinnorna (SR P4 Kronoberg)
Mamma och döttrar åtalas för trakasserier (KvP)
Rättegång inledd mot kvinnor som hotade med grishuvud (SR P4 Kronoberg)
Döda grisar skulle skrämma offer – nu åtalas kvinnorna (SR P4 Kronoberg)
Skrämde offer med avhugget grishuvud (SR P4 Kronoberg)
Trakasserade sitt ex med slaktat grishuvud (KvP)
Trakasserade med avhugget grishuvud (SVT Smålandsnytt)
Gjorde slut – hotades med grishuvud (Aftonbladet)
Makaber reaktion på brusten relation
(BLT) (Skånskan) (Corren) (UNT) (Bartometern) (HD) (SMP) (Arbetarbladet) (SN) (ST)
Kvinnor skrämde folk med avhugget grishuvud (Höglands Nytt)
Det är totalt obegripligt att man stirrar sig blind på kön istället för brottet och rättspraxis. Ett brott i lagboken gör inte skillnad på män och kvinnor. Där har vi likhet inför lagen. Att sen inte domare och nämndemän kan vara lika objektiva är obegripligt. Varför blanda in kön i straffmätningen? Kan någon jurist förklara varför? Ett brott blir inte lindrigare för att jag är kvinna eller värre för att jag är man. Vad håller domstolarna på med?
Tack Gunilla för din kommentar,
Ja, vad håller domstolarna på med när de tar hänsyn till förövarens kön när de fastställer en eventuella friande eller fällande dom???