Så hur är det idag egentligen?
Är vi tillräckligt rasifierade för att få hissa den svenska flaggan i topp och ha blomsterkrans i håret ?
Eller blir det bara borrelia infekterade fästingbett istället ?
Det fanns en tid då det var fult att ha den svenska flaggan som fasadflagga eller ens hylla flaggan, för då var man nationalistiskt vilket betydde att man var rasist.
Det var ungefär samma logiska koppling mellan den svenska flaggan och rasism som det är nu mellan feminism och jämställdhet.
Men den svenska flaggan har blivit tillbakatagen av det svenska folket så det är inte en symbol för rasism när man idag, den 6 juni, hissar den svenska flaggan på Sveriges Nationaldag.
Men då är frågan är det igen en våg av skam och beskyllningar om nationalism och rasism gällande Sverige, att identifiera sig som svensk och svenskheten ?
I veckan har det, efter att Sveriges Radio presenterade sommarens Sommarpratare i P1, varit en hel del kommentarer till en av de utvalda Sommarpratarnas utspel.
Jag har valt att inte nämna personen vid namn då jag anser att H*n inte behöver få mer uppmärksamhet än H*n redan har fått. Ibland är den tystnad som möter en person som uttalat sig klantigt den bästa vägen att gå.
Så är det nationalistiskt med fel betoning, att fira Sverige, sommaren och livet med blomsterkrans i håret och den svenska flaggan i topp?
Måste det vara speciella rasifierade personer närvarande för att det ska vara ett pk godkänt firande?
Och vad fan är en rasifierad svensk för person ???
VEM bestämmer att en person är rasifierad ???
Är vi inte alla medlemmar av den mänskliga rasen, även om vi inte delar åsikt, hudfärg, politisk åsikt, religion etc ?
We may have different religions, different languages, different colored skin, but we all belong to one human race. We all share the same basic values. – Kofi Annan
Jag tycker att det är obegripligt att man är så enfaldig och egotrippad att man uttalar sig att det behövs mer rasifierade personer för att det ska representera Sverige, men ställer inte sin egna exklusiva plats som Sommarpratare till förfogande.
Och att använda ordet rasifierad är obegripligt då hudfärgen inte spelar någon roll, men tydligen spelar stor roll för personen som uttalade sig.
Sen när har vi fallit tillbaka på ras för att definiera att vara svensk och representera Sverige ?
Var det samtidigt som det blev fult och nationalistiskt med svenska flaggor och blomsterkrans ???
Nysvenskar, halvsvenskar, ursvenskar ska kunna fira Sveriges Nationaldag utan att behöva bli klassade som nationalister och icke rasifierade för att de firar dagen i ”fel” sällskap.
Det finns mycket som vi kan vara stolt över i Sverige, sen finns det en hel del som vi kan se till att bli bättre också.
Och som firande av Nationaldagen ska vi inte bli skuldbelagda för att vi inte passar in i den inskränkta bubblan som vissa personer lever i.
Var stolt!
Hissa flaggan om du har en!
Vill du ha Blomsterkrans i håret – ha det!
Fira Sveriges Nationaldag utan skam och skuld !
Och specifikt – fira Nationaldagen som du vill att den ska firas !
Media Länkar:
Nationaldagen är en lattjolajbanlåda (Aftonbladet)
”Nationaldagen är en paradox” (SvD)
Så kan du fira nationaldagen (GP)
Massvis med festligheter på nationaldagen (Skånskan)
”Det blir ingen predikan” (Resumé)
De är årets sommarpratare (DN)
Sommar i P1 får en skånsk inledning (Skånskan)
Nöje och kultur dominerar i ”Sommar” (Metro)
”X X”sågar Sommar i P1 (SVT)
”X X” kritiserar ”Sommar i P1” (Aftonbladet)
”X X” sågar Sommar i P1 (Resumé)
Har lite svårt att vara nationalistisk då jag upplever mig tillhöra en utvald grupp som i dagens sverige verkar stå längst ner på samhälls stegen och ser man historiskt sett i vart fall ungefär de senaste 100 åren har ofta någon grupp av något slag varit på den platsen i sverige. Har vi i sverige ev en allvarlig störning av något slag på området ?
Tack anders för din kommentar.
Ja du, jag vet inte riktigt, men nått är det som stör och ser till att alla inte får vara med fullt ut.
Kan säga att jag personligen inte firar nationaldagen på något speciellt sätt, men det är trevligt att ha en dag för att njuta av det land man bor i. Jag ser inget fel med det och blir alltid lite ledsen när man drar det till att säga att det är nationalism. Firar du nationaldagen? Jag har gjort en omröstning på plusett: http://www.plusett.nu/omrostning-4392/firar-du-nationaldagen
Tack Thove för din kommentar.
Jag firar den som jag känner för dagen. Så det är lite olika mellan åren.
Skulle det vara fel att vara nationalist? Jag älskar mitt Sverige jag älskar svenska flaggan och jag älskar våra svenska traditioner. Jag firar nationaldagen med flaggan hissad. Är det så fel det? Jag är stolt över att vara svensk och dansa runt midsommarstången med blomsterkrans i håret sjungande Små grodorna, om någon inte kan acceptera detta är det inte mitt problem, det är deras!
Tack Gunilla för din kommentar