
Aftonbladet 6/5 2014
12 november publicerade jag ett inlägg om 3 svenska barn som tvångsomhändertagits under märkliga omständigheter i Norge.
Nu har Aftonbladet uppmärksammat denna märkliga historia.
Vad som är mycket bekymrande och enligt mig ett klart brott mot Barnkonventionen är att nu finns det ett stort hot mot att barnen ska kunna få komma tillbaka till Sverige. Norge vill att barnen ska adopteras.
Aftonbladet tar upp den totala bristen på intresse och hjälp som föräldrarna har fått av svenska myndigheter rörande barnen. Visst är det pinsamt att Sverige lyckas få hem dömda brottslingar, men är totalt ointresserade av minderåriga som är inte skyldiga till något brottsligt utan är spelbrickor i ett märkligt maktspel ???
Kan Sverige trycka på i sin berömda tysta diplomati för att få två klantiga journalister frigivna från fängelse i Etiopien så kan de fan i mig se till att slå näven i bordet och begära att dessa tre syskon överlämnas till Sverige och de biologiska föräldrarna omedelbart!
Men så kan man ju inte göra för Norge har ju inte undertecknat Haagkonventionen och UD beblandar sig hellre med dömda brottslingar så de får komma hem till det bekväma anstalterna här i Sverige än att hjälpa barn som kvarhålls av olika skäl utomlands…
Aftonbladet skriver följande:
Barn- och äldreminister Maria Larsson menar att Sverige har ”en bra dialog” med Norge om de omhändertagna svenska barnen.
Men hon kan inte utöva några påtryckningar. Norge har inte skrivit under Haag-konventionen
”en bra dialog” ???
Norge vill adoptera bort barnen!!!
Hur fan kan man som minister kalla det att ha en bra dialog ???
Är barn- och äldreminister Maria Larsson ens medveten om vad hon säger rörande detta fall när hon öppnar käften eller babblar hon bara på för att ha nått och säga då det är valår ???
Skamligt Sverige !
Skamligt Barn- och äldreminister Maria Larsson !!!
Media Länkar:
Hon ger inte upp kampen om barnen (Aftonbladet)
Kan inte hjälpa – på något sätt (Aftonbladet)
3 svenska barn tvångsomhändertagna i Norge (Ann-Mari’s Blogg)
Jag har skrivit det i förra inlägget och jag skriver det igen, om barnen är svenska medborgare så skall de överlämnas till svenska myndigheter och det är sedan upp till de svenska myndigheterna att bedöma huruvida barnen skall fosterhemsplaceras eller återförenas med sina biologiska föräldrar. För hur man än vrider och vänder på det så har ju barnen inte gjort något fel.
Tack Butter för din kommentar,
Tyvärr så verkar det inte vara så enkelt…
Fattar inte varför….
[…] Sverige och UD inte intresserade att få hem 3 barn från Norge (Ann-Mari’s Blogg) […]