Metro skriver att Miljöpartiet kommer att rösta emot lagförslaget att barnbidraget ska delas lika mellan båda föräldrarna i riksdagen.
”Detta kommer att verka konfliktdrivande mellan föräldrar”, säger riksdagsledamoten Gunvor G Ericson (MP).
Så Gunvor G Ericson (MP) vet inte om att det redan nu ÄR konfliktdrivande, då mammorna har första tjing på bidraget och inte behöver dela det med barnens pappa om de inte vill?

Metro 20/11 2013
Jämställt föräldraskap är tydligen inget som Miljöpartiet vill uppnå, inte när det gäller barnbidraget i alla fall.
Pinsamt att vara så inskränkt och snäv speciellt när denna Gunvor säger följande:
– I grunden vill vi att barnbidraget ska vara könsneutralt, men i en tid då inkomstklyftorna har ökat mellan män och kvinnor till 40 procent så är tiden ännu inte mogen
, säger riksdagsledamoten Gunvor G Ericson (MP) som är ledamot av Socialförsäkringsutskottet.
Man vill ha det könsneutralt, men då man kom på att en del mammor då blir av med delar av bidraget så blev det tvärstopp. Inte kan man rösta för att en mamma mista del av sin inkomst förlåt bidrag.
Att inte då istället kämpa för lönehöjningar för att minska inkomstklyftorna rätt till heltidsarbete och andra saker som kan göra att mammor får en bättre ekonomi utan att behöva vara mycket beroende av bidrag i olika former är obegripligt.
Gunvor G Ericson och partikamraten Magnus Ehrencrona lyfter i en motion fram att antalet vårdnadstvister har ökat och att mellan 8 000 och 10 000 barn varje år är föremål för en vårdnadstvist:
– Det är ännu mer angeläget att förebygga att tvister uppkommer. Vi bedömer att förslaget om att barnbidraget ska delas lika mellan föräldrar, även när de inte är överens, kommer att verka konfliktdrivande.
MP vill alltså använda barnbidraget som ett slags plåster på såren bidrag till mammor med låg inkomst och för att det inte ska bli fler vårdnadstvister ?!
Det är så jag tolkar det hela.
Men de pappor som har låg inkomst då ???
Eller är det per automatik att ALLA pappor i Sverige har 40% högre inkomst än mammorna ???
Och vad är det som säger att Barnbidraget är orsaken till ökningen av antalet vårdnadstvister ???
Det finns tillräckligt med grogrund ändå för en konflikt mellan två föräldrar under och efter en separation för att det ska bli en vårdnadstvist, att påstå att ett delat barnbidrag skulle vara konfliktdrivande är totalt obegripligt.
Men tidigare har det ju lagts fram att en pappa som får sin del av barnbidraget skulle lägga alla slantar på att köpa sprit och supa sig full.
Tydligen så finns det BARA sådana pappor och då kan man ju bara inte dela barnbidraget!
Att det finns mammor som bränner barnbidraget på krogen det talas det tyst om…
Pinsamt MP!
Pinsamt att ni är så obegripligt fördomsfulla mot pappor.
Och mycket pinsamt att ni säger att ni vill ha ett könsneutralt barnbidrag men får kalla fötter när ni inser att förslaget drabbar mammor eftersom de måste dela på barnbidraget med barnens pappa. (och då få en sämre ekonomi)
Media Länkar:
Snart kan barnbidraget delas mellan föräldrarna (Metro)
MP går emot lagförslag om delat barnbidrag – ”kommer att verka konfliktdrivande” (Dagens Juridik)
Naturligtvis kommer den separerade pappan köpa sprit för pengarna ! (Ann-Mari’s Blogg)
Mamman vill inte, då blir pappan enligt lag utan del av barnbidrag (Ann-Mari’s Blogg)
Pappa nekas halva barnbidraget (UNT)
”Vetorätten är inte tidsenlig” säger socialministern (Ann-Mari’s Blogg)
Regeringen: Nu ska barnbidraget delas lika (SVT Nyheter)
Barnbidraget ska delas lika (Aftonbladet)
Barnbidraget ska delas lika
(Expressen) (DN) (Skånskan) (ST) (Barometern) (SMP) (NA) (NSD) (BT) (Allehanda) (Corren) (SvD)
Slut på mödrars ensamrätt till barnbidrag (Riksdag och departement)
Delat barnbidrag får s-kritik (DN)
Barnbidraget ska delas lika (Aftonbladet)
Boendeförälderns makt är en del av barnfattigdomen (Ann-Mari’s Blogg)
Barn lever i misär bara för att den ena föräldern skall hållas borta (Newsmill)
Delat barnbidrag ger mindre konflikter (Newsmill)
Remissinstanser negativa till barnbidrag till pappor (GenusNytt)
Myndigheter oroliga för delat barnbidrag (Riksdag & Departement)
Männen underkänns när mammorna får barnbidraget (SVD)
Vi omprövar vår syn på delat barnbidrag (SVD)
Förslag dela barnbidrag lika (DN)
Delat barnbidrag fungerar när vi lämnat stenåldern (Aftonbladet)
Delad vårdnad ”drabbar” mamma (Ann-Mari’s Blogg)
2 dagar senare fick pappan ge sin version (Ann-Mari’s Blogg)
Vad de valt att glömma bort är att barnbidraget inte är inkomstbaserat, dvs även mammor med hög inkomst får hela bidraget (även i de fall pappan tjänar lite, tex arbetslös). Detta slår hårdast mot de med låg lön och om det är kruxet för MP borde de verka för en inkomstprövning av barnbidraget, inte en könsprövning.
Rykande färska undersökningar visar att kvinnor i snitt förtjänar 76% av männens inkomster. Lika färska undersökningar visar också att kvinnor till större grad är sjukskrivna än män och det är ju ingen hemlighet att kvinnorna står för den största delen av föräldraledigheten.
Är det absolut ingen som ser ett samband här? I praktiken betyder det ju att kvinnor jobbar kortare tid än männen och följaktligen tjänar de inte lika mycket.
Så vore det inte fan så mycket bättre (ursäkta franskan) att fundera på hur man förebygger långtidssjukskrivningar och skapar förutsättningar för föräldrar att kunna dela föräldraledigheten istället för att oroa sig att pappor super ihjäl sig om de får tillgång till barnbidraget?
Och btw, eftersom vi män förtjänar så mycket bättre så behöver vi väl inte barnbidraget till att köpa sprit? Självfallet använder vi barnbidraget till att spela på V75 istället!
Jag trodde barnbidraget var till för barnet o inte till mammans spritkassa…
Tack enstillaundran för din kommentar,
Det är ju mycket som bland annat politiker väljer att glömma bort.
Jag gillar att du vill ha inkomstbeprövat istället för könsbeprövat barnbidrag för det finns ju både pappor och mammor som har låg inkomst.
Tack Butter för din kommentar,
Jag tror inte det var och är för oro för att pappan ska supa ihjäl sig man klagade på att papporna skulle få del av barnbidraget. Det var nog mer att han (läs pappan) skulle använda pengarna för sina egna behov och strunta i att barnen behöver kläder, skor glasögon etc.
Gillar din ironi och humor i sista 2 meningarna! 😉
Tack för din kommentar pether85,
Jo det är ju till för barnet, men en del föräldrar väljer att använda barnbidraget för sina egna behov.
Barnbidraget är ju barnets pengar. Ett delat barnbidrag ger delad makt hur dessa ska spenderas för barnet. Mamman förlorar alltså inga pengar, men makt hur barnets pengar ska användas. Om man får anta att även papporna köper saker till barnet är det endast en maktfördelning. Och sådant brukar man ju vara för om det är åt andra hållet.
Tack AV för din kommentar,
Jo, åt andra hållet då är det ju okej, men nu i och med det här lagförslaget så……
”Gillar din ironi och humor i sista 2 meningarna!”
Ironi? Jag var inte ironisk alls! 🙂
Och även om de statistiska löneskillnaderna skulle ligga på runt 25% ( men visst låter det ”värre” med att dra till med 40%?) så ligger de verkliga löneskillnaderna på ca. 7-9%.
Om sedan 25% är fråga om statistiska sanningar eller lögner låter jag dock vara osagt…
Jag tycker dock att MP borde förklara på vilket sätt en delning skulle bli konfliktdrivande på något annat sätt som nuvarande regler redan är.
Tack Butter för din kommentar,