Med en ganska tyst vecka på bloggen på grund av tidsbrist, pollen, och hög arbetsbelastning så kommer här ett litet inlägg.
Det är ett inlägg som visar hur olika socialtjänsten i Sundsvall hanterar ärenden rörande barn som far illa.
Det ena fallet som jag redan har bloggat om är det ärende där farmodern skrev en ilsken insändare.
Det fall som jag nu fått tips om är som natt och dag från fallet som den förbannade farmodern skriver om.
För det är tvärt om, barnen far illa när de är hos sin pappa och inte hos sin mamma.
Så vad tror ni händer?
Jo, i stort sett efter att en orosanmälan kommit in till socialtjänsten i Sundsvall så agerar dito direkt.
Socialtjänsten i Sundsvall polisanmäler pappa och barnen erbjöds hjälp i stöd grupp där barn som misshandlats eller bevittnat misshandel får träffas.
Barnen som den förbannade farmodern skriver om har inte fått något erbjudande alls om hjälp eller stöd. De bor fortfarande tillsammans med sin mamma och hennes pojkvän, trots att pojkvännen har misshandlat barnen.
Men det är tydligen ”inte så farligt” att barn bor med sin mamma om relationsvåldet äger rum i hennes hem, men far barnen illa hos sin pappa då är det snabba puckar med polisanmälan, utredning och erbjudanden om stöd och hjälp till brottsoffren.
Jag är inte förvånad över socialtjänsten i Sundsvalls olika reaktion när det gäller dessa två fall, för de har ju även på eget bevåg bestämt sig för att en pappa i Sundsvall är pedofil och att han inte ska ha någon som helst kontakt med sina barn. Detta till trots att pappan är helt friad från anklagelser och misstankar.
Det helt absurda är att socialtjänsten i Sundsvall har inte ens pratat med barnen när det gäller den pappa som de stämplat som pedofil. Man har gjort sin utredning kring barnens väl och ve utan att ens ta reda på vad barnen vet, vad de vill och vad de varit med om.
Barnperspektivet är totalt borta och ignorerat, vilket får mig att misstänka att det är ett invant arbetssätt inom socialtjänsten i Sundsvall att ignorera barnperspektivet och barnens röst i sina utredningar rörande barn.
Varför ska inte barn som upplever och lever mitt i relationsvåld få samma hjälp och stöd ?
Varför är det ”inte så farligt” att barnen upplever och tvingas leva med relationsvåld, bara för att detta våld sker i deras mammas hem ?
Tack till P för tipset!
Media Länkar:
Barnmisshandel måste tas på allvar och utredas (ST)
Varför tar det sådan tid att utreda barnmisshandel undrar förbannad farmor (Ann-Mari’s Blogg)
Misstänkt barnmisshandel måste utredas skyndsamt (Dagbladet)
Familjerätten lovar fråga barnen (ST)
Politiker reagerar på socialens felaktiga utpekande av pappa som pedofil (Ann-Mari’s Blogg)
”Man måste dra en källkritisk gräns” (ST)
Socialtjänsten gör allt för att krossa en pappa (Ann-Mari’s Blogg)
Socialtjänsten frågade aldrig barnen (ST)
Barnmisshandel måste tas på allvar och utredas (ST)
Misshandlade barn får fortfarande vänta (Rädda Barnen)
Brott mot vuxna går före. Polis och åklagares handläggningstider vid misstänkt barnmisshandel 2011 (Rädda Barnen)
Brott mot vuxna går före. – en uppföljning (Rädda Barnen)
Svårt för familjer att få hjälp (SVT Rapport) Reportaget i textform
Reportage i Rapport kl 19.30 22/3 2012 (SVT Play) Denna video finns tillgänglig t.o.m. 22 mars 2013.
Ny terapi mot barnmisshandel (SVT Sydnytt)
Våldsutsatta barn får dålig hjälp (Kyrkans Tidning)
Pressmeddelande (Barnombudsmannen)
Signaler Våld i nära relationer. Barn och unga berättar. (Barnombudsmannen)
Våldsutsatta barn får dålig hjälp
(Kuriren) (SVD) (NT) (Dagen) (VT) (Aftonbladet) (UNT) (HelaGotland) (VK) (ÖP) (ST) (Corren) (NLT) (DN) (NSD) (BLT) (Norran) (PT) (Kristianstadsbladet) (HN) (HD) (Folket)
Barnmisshandel (BRÅ)
”Det finns så mycket hat i mamma” (UNT)
Barnmisshandel kan aldrig rättfärdigas (Aftonbladet)
Så ser det ut i olika länder (SydSvenskan)
Barnmisshandel allt vanligare i Skövde (Skövde Nyheter)
Stress orsakar hårda tag mot barn (DN)
Kroppslig bestraffning och annan kränkning av barn i Sverige-en nationell kartläggning 2011 (Stiftelsen allmänna barnhuset)
Var tredje är hårdhänt mot sitt barn (Aftonbladet)
Dramatisk ökning av barnaga i länet (Dagbladet)
Barnmisshandel är ett folkhälsoproblem (Corren)
Stress och risken för hårda tag (NA)
Var tredje förälder våldsam mot barn
(Dagen) (Corren) (SMP) (UNT) (HD) (Barometern) (ÖP) (LT) (SVD) (Dagen) (GP) (Kuriren) (VLT) (HN) (Metro)
Föräldrastress utlöser våld mot barn
(Dagen) (SVT) (Skaraborgsbygden)
Ja vad ska man säga, du har fångat soc i Sundsvall på pricken. Så här ser verkligheten ut för barnen här uppe. De två barnen hos mamman har fortfarande inte fått sin sak prövat i tingsrätten. Det är nu 1 ½ år sen händelserna. Är det ingen som reagerar? Visst är det bra att soc reagerar men det ska inte vara vem som gjort illa dem som är avgörande om en anmälan ska göras utan vad som hänt.
Det gäller nog inte bara Sundsvall, det är nog lika illa i resten av Sverige.
Tragiskt att inte Socialstyrelsen agerat än på de uppenbara felaktiga ageranden man har och den könsdiskriminering det faktiskt handlar om.
Barnen mister enklare kontakten med en far.
Inte undra på att kostnaderna för trasiga barn ökar, fängslade vittnar om att dom saknat en fadersgestalt.
Poltiker!
Gör något.
Agera så att tjänstemännen tar lika hänsyn för barnens skull oavsett kön på föräldern. Kräv tjänstemanna ansvar för de som arbetar med dessa frågor.
Leroy
Tack Gunilla för din kommentar.
Jo, tyvärr så har jag nog fått in en fullträff.
Jag önskar att det inte var så, men tyvärr så verkar det som om Socialtjänsten i Sundsvall inte är speciellt intresserade av att sköta sitt jobb på rätt sätt och därmed så blir massor med innevånare direkt lidande eftersom de inte kan räkna med hjälp och stöd som de har laglig rätt till.
Jag undrar vad Socialstyrelsen tycker om denna skamfläck?
Tack Leroy för din kommentar!
Detsamma gäller i vart fall i luleå med.
Tack anders för din kommentar.