Jag fick tips från CalleN#1 om att Åsa Moberg skriver på DN Kultur om Felicia Feldts pappa.
Pappan som ytterst få av det svenska folket inte har hört talas om.
Åsa Moberg är partisk när det gäller Anna Wahlgren, för de är tydligen nära vänner, och artikeln är en ren partsinlaga mot Felicia Feldt och definitivt mot Felicia Feldts pappa.
Åsa Moberg gör som så många andra, hon lämpar över skulden för Felicias problematiska förhållande till sin mamma på Felicias pappa. Han var ju FRÅNVARANDE under Felicias uppväxt alltså är det HANS FEL!

DN Kultur 9/2 2012
Problemet är att det går inte att skuldbelägga en man som blivit utmanövrerad och bortkastad som Felicia Feldts pappa har blivit av Anna Wahlgren.
Är det NÅGON pappa till NÅGOT av barnen, som Anna Wahlgren har med olika män, som har fått en chans att vara en närvarande pappa i sina barns liv???
De kritiska frågorna som Åsa Moberg efterlyser ska inte ställas till Felicias pappa utan till hennes mamma Anna Wahlgren.
Det märkliga är att Åsa Moberg skriver att hon inte har läst boken, men för ett resonemang och har en klar åsikt om bokens innehåll. Hon menar att Anna Wahlgren blir ett hatobjekt och den frånvarande pappan blir skuldbelagd.
Och en liten sak Åsa Moberg, din kompis Anna Wahlgren lämnade ut och mer eller mindre korsfäste Felicias pappa i en av sina självbiografier. I en intervju i SVD så berättar Felicia om sin reaktion efter att ha läst den utkomna biografin.
Hur i helvete kunde hon? Skriva om min pappa på det viset? Lämna ut honom i sin bokjävel? Hur fan kunde hon förstöra så? Hon lyssnar tålmodigt på mig i telefon. Och jag fortsätter. Gapar, gråter. Kunde du inte ha låtit mig läsa ditt sjuka jävla manuskript först? Och nästa bok, ska nästa pappa avrättas då?
– Men älskling, jag måste ju få berätta min historia.
Så din kompis Anna Wahlgren kan skriva vad hon vill utan att du blir upprörd Åsa?
En person som följer bloggen GenusNytt har citerat ur boken Felicia Försvann och jag tycker att det är ett bra svar på var den frånvarande pappan till Felicia höll hus och vem som höll honom borta.
Äntligen. Äntligen kommer han och hämtar mig. Min pappa. Han ska rädda mig. Jag visste det! Jag vet först inte vad jag ska säga. Men jag går fram till honom och kramar honom hårt. Känner efter hur det är att krama en pappa. Min pappa. Sedan viskar jag i hans öra:
Tack, pappa. Klart jag vill följa med.
När jag kommer hem och berättar för mamma så säger hon utan en sekunds tvekan nej.
Kommer inte på fråga. Du känner ju inte din pappa.
Och när det gäller att de olika papporna inte var speciellt närvarande så säger detta citat allt:
När mamma är tjugotvå år lämnar hon sin man och deras döttrar (3 och 1,5 år gamla). Då slutar den yngsta dottern att tala. Ett och ett halvt år senare kommer hon på att hon vill ha dem tillbaka. Då startar hon en vårdnadstvist. Pappa Lennart kapitulerar nästan omedelbart för barnens skull. Mamma får vårdnaden. Och tar sina barn sextio mil från deras pappa.
Så Åsa Moberg fråga istället din kompis varför barnens pappor och då speciellt Felicias pappa inte var mer närvarande i sina barns liv.
Det är din kompis du ska skuldbelägga om du så illa tvungen behöver skylla på någon.
En avslutande notering Åsa Moberg,
Orsaken till att nästan ingen undrat var alla barns pappor hållit hus är att mamman har haft rätten till att vara förälder själv till alla barnen på sin sida. Hon har varit MAMMA och papporna har blivit bortmotade med hjälp av rättsväsendet och av de långa avstånden som mamman fixat till genom att flytta långt bort med barnen.
Det som är skrämmande är att en mamma idag kan göra som Anna Wahlgren gjorde med sina barn, flytta långt bort och få ensam vårdnad om barnen.
Men detta är väl inget du vet något om då du arbetar inom svensk media och ni skriver ju inte om eller befattar er med vårdnadstvister och alla problem som tillkommer när en familj splittras och barnen hamnar i kläm.
Välkommen till verkligheten Åsa Moberg !
Media Länkar:
Åsa Moberg: Varför undrar ingen var Felicia Feldts pappa var någonstans? (DN)
En offentlig barndom (SvD)
Felicia Feldts bok avslöjar veritabelt kvinnovälde (GenusNytt)
Åsa Moberg om Felicias pappa (Ann Helena Rudberg)
Bra Ann-Mari! Jag skrev också om det där. Naturligtvis har det varit så att Anna Wahlgren har kunnat göra som hon har velat. Hon härskade över sin barnaskara och använde den för att försörja sig, gjorde karriär genom barnen. Nu får hon tillbaka det.
Tack Ann Helena !
Har du skrivit också ?
Oj, jag ska länka in ditt inlägg i mitt.
Tänkvärda funderingar om vad som händer när barn börjar tänka själva om livets resa.
Leroy
Precis så tänkte jag också direkt jag såg Åsa Moberg’s rubrik!
För oss pappor som är drabbade är det så självklart, att en s.k. ”frånvarande pappa” så ofta är bortmotad av mamman på ett väldigt fult och manipulativt sätt. Och sedan ska vi dessutom skuldbeläggas för det!
Jättebra du ger mothugg till Åsa Mobergs artikel och lyfter fram en mer verklighetsförankrad syn på det.
Tack Gunnar (D.U.) för att du uppskattar mitt inlägg och för din kommentar!
Skönt att det är fler än jag som begrep var pappan var !
Är det samma Åsa moberg som översatt boken ‘Vardagens osynliga våld’ blir jag besviken. Men har hon inte läst ‘Felicia försvann’ så blir det förståligt. Mitt tips är att hon gör det och sen använder de kunskaper hon har för att analysera den. Då kommer hon säkerligen komma fram till en annan slutsats.
I boken kan man också läsa om när barnen kommer hem från Egypten, undernärda och sjuka och får ligga på sjukhus i två månader. Det står
”Pappa Lennart (vet ej om detta är Felicias pappa) berättar vid ratten att han har ordnat en ny lägenhet åt oss, i huset bredvid hans. Så kan han bjuda oss på middag varje söndag. Mamma lägger huvudet på sned och ser ömt på honom.
– Det var snällt av dig, Lennart. Men vi ska åka tillbaka.
– Tillbaka? Pappa Lennart verkar inte förstå
– Ja; tillbka. Till Egypten.
Ensampappa, 1974
– Hon är väl ensam vårdnadshavare, inte sant?
– Ja men jag är deras far!
Socialtanten suckar trött i telefonen.
– Och vad vill du att jag ska göra åt det då?
– Hindra henne från att åka tillbaka!”
Ja som sagt har man med en knepig partner/ex, mamma, pappa eller kollega att göra så rekommenderar jag ‘ Vardagens osynliga våld’ starkt.
Tack Mia. för din kommentar!
Kanske det är samma Åsa Moberg, förmodligen är det samma Åsa Moberg som översatt boken ‘Vardagens osynliga våld’ .
Ja, glorian har hamnat rejält på sniskan för Anna Wahlgren, men är det någon som är förvånad ?
Det är synd om barnen som fått växa upp med en så egoistisk mamma.
¨”Pappa Lennart” i Felicia Feldts bok torde vara Lars D.; Anna Wahgrens första make och far till de två äldsta döttrarna. Han verkar ha funnits som en nära anhörig i familjens liv fram till sin död – oavsett vilka män AW för tillfället umgicks närmare med. Verkar alltid ha velat AW:s och barnens bästa. Som tack uppger AW att hon ordnat så att han bodde nära AW i Jämtland sista tiden, AW tog hem honom till Gastsjön varje dag så länge han klarade toalettbestyren själv).
Har läst Felicia Feldts bok och Anna Wahlgrens Mommo (del 3 alldeles nyligen, de två första delarna var utlånade på biblioteket, första delen läste jag när den kom) och Barnaboken när den kom 1983.
Tack mille för din kommentar!
[…] Ingen utom möjligtvis du Åsa undrar var pappan var (Ann-Mari’s Blogg) […]
[…] vad jag har förstått så har väl fler försökt lägga skulden på Felicias pappa, vilket Maukonen tidigare svarat på. Och det känns logiskt. Att mamma har en man män hemma som tafsar på en, […]