
MailONline 27/1 2012
41-åriga Tracy Frankcom, en talangfull pianist och tillika pianolärarinna från Lancashire i Storbritannien, påstod att hon var stalkad av en knivgalning.
Under en period på 12 veckor så sa Tracy att hon blivit fysiskt attackerad vid tre tillfällen och under denna tiden hade hon även fått elaka kort med posten.
Polisens utredning kring attackerna mot Tracy kostade närmare £10.000, som motsvarar i runda slängar 100.000 svenska kronor. Tracys make var så rädd för att något skulle hända frun så han köpte henne en elpistol, som hon egentligen inte hade rätt att ha enligt brittisk lagstiftning, så att hon kunde försvara sig och en skyddsväst som står emot knivhugg.
I en av attackerna så blir Tracy knivskuren i händerna och flera senor i hennes vänsterhand blir kapade, i en annan attack så får hon knivsår i ansiktet.
Skadorna på vänsterhanden och då speciellt tummen kan göra att Tracy aldrig mer kan spela piano.
Polisen plockade in en misstänkt efter att ha sökt efter en man som passar in på den fantombild som Tracy hjälpt till att sammanställa. Den misstänkte mannen som hölls kvar under 18 timmar fick genomgå en vittneskonfrontation och släpptes sedan utan att något åtal väkts.
Till slut så började polisen bli misstänksamma då varje ledtråd inte gav något och de konfronterade Tracy som erkände att hon låg bakom allt. Tracy sa att hon ”befann sig på en mörk plats” efter att ha hamnat i bråk med en kund i sin butik där hon säljer notböcker.
Tracy har berättat under förhör att hon hade planerat en sista attack och en skulle vara dödlig…
Under rättegången i Preston Crown Court så grät Tracy när hon erkände sig skyldig till 3 åtalspunkter rörande störande av rättvisans gång.
Hon ålades att betala polisen £5.000 i kompensation för deras tid, £1.500 till åklagaren för kostnader och hon ska under 3 år genomföra samhällstjänst och under den tiden så måste hon söka hjälp för sina problem.
Media Länkar:
Teacher faked ‘slasher’ stalking attack (The Telegraph)
Darwen music teacher made up knife attacks (Lancashire Telegraph)
Darwen music teacher accused of making up robberies (Lancashire Telegraph)
Darwen shopkeeper attacked for second time in two weeks (This is Lancashire)
Kommentera gärna, din kommentar kommer att inte synas förrän och om den godkänns av blogginnehavaren. Feel free to comment, your comment will not appear until and if approved by the blog owner.