Tänk dig att du tar en promenad med din lilla bebis i barnvagnen.
Allt är frid och fröjd och du njuter av lugnet och höstens vackra färger.
Då händer följande:
En kvinna kommer fram och försöker med våld att ta din bebis ifrån dig.
Du försöker så gott det går att försvara dig och din bebis från denna oprovocerade och totalt obegripliga attack.
Som tur är så finns det personer i närheten som kommer till dig och din bebis räddning. De håller fast kvinnan och hon överlämnas till polisen som anländer till platsen efter en kort stund.
Det var igår kväll kring kl 18.00 som en pappa med sin lilla bebis blev attackerad av en kvinna, som beskrivs vara i 30-årsåldern, som försökte att ta bebisen ur barnvagnen när han i godan ro promenerade längs Östra strandpromenaden i Linköping.
Jag är tacksam för att det fanns personer i närheten som kunde och vågade gripa in och hjälpa pappan att avbryta kvinnans attack och kidnappningsförsök.
Corren skriver att Tor Sevelius, länsvakthavande polisbefäl, säger att kvinnan inte ha visat tecken på påverkan av vare sig alkohol eller droger och att hon är anhållen misstänkt för försök till människorov och misshandel. Enligt Tor Sevelius så mår kvinnan psykiskt dåligt och har en historik av våldsbrott.
Expressen skriver följande:
Kvinnan anhålls på lördagskvällen misstänkt för försök till olaga frihetsberövande, misshandel och olaga hot. Hon är, enligt polisen, överförd till rättpsykiatrisk vård.
Att må psykiskt dåligt och ha en historik av våldsbrott kan ha gjort att det kunde ha slutat väldigt illa.
Vilket gör mig ännu mer tacksam och glad att det fanns personer i närheten som kunde och vågade gripa in och hjälpa pappan att avbryta denna oprovocerade attack.
Tack Calle för tipset!
Media Länkar:
Kvinna försökte röva bort barn (Corren)
Kvinnan försökte stjäla barn ur vagn (Expressen)
Våldsam kvinna försökte stjäla barn (P4 Östergötland)
Kvinna försökte röva bort barn (NT)
Försökte röva bort barn (Folkbladet)
Kvinna försökte stjäla barn
(DN) (Aftonbladet) (GD) (SvD) (SydSvenskan) (NSD) (Metro)
Psykiskt sjuk eller inte, den personen är vad den personen är och borde straffas för de brott personen begår. Hade det varit en kvinna som varit ute och gått med bäbisen så hade detta kunnat sluta på ett helt annat sätt.
Jag skulle aldrig fysiskt skada en kvinna annat än i försvar…men i det här fallet så hade kvinnan hamnat på sjukhus om det hade hänt mig.
Vi får se vad som händer med denna kvinnan, jag hoppas att hon inte kommer undan med sitt agerande.
Självförsvar är tillåtet och förhoppningsvis så använder man inte mer våld än nöden kräver.
Mardrömmen hade ju varit om nån ridderlig tönt som missade förspelet gripit in och försvarat kvinnan mot den våldsamme mannen.
[…] Våldsam kvinna försökte stjäla barn (Ann-Mari’s Blogg) Dela med andra:E-postLinkedInStumbleUponDiggRedditTwitterFacebookSkriv utLike this:GillaBli först att gilla denna post. […]
[…] Våldsam kvinna försökte stjäla barn (Ann-Mari’s Blogg) […]