För er som trodde att prestigen och den totala inkompetensen hade upphört inom Marks kommuns Socialnämnd och socialtjänst så måste jag meddela att det är ingen som helst förändring. Inte åt det positiva hållet i alla fall.
BT skriver att det Socialutskottet inom kommunen blivit hårt ansatta av socialnämndens ordförande Per-Olof Hermansson (KD) och vice ordförande Anita Lomander (S) för att det inte var en ordentligt formulerad motivering och utan att ha med ett barnperspektiv (!) till att upphöra med tvångsomhändertagandet av tre stycken syskon.

BT 26/8 2011
De tre syskonen som tvångsomhändertogs under kuppartade former, fick komma hem efter ett beslut den 29:e juni av socialutskottet som kommit fram till att det finns inte tillräckliga skäl för ett LVU. Vilket får mig att fundera på varför det framförs kritik mot beslutet att häva tvångsomhändertagandet av de tre syskonen.
Här är ett citat från BT om tvångsomhändertagandet av syskonen och hur det beslutet att genomföra tvångsomhändertagandet godkändes.:
Tre syskon hämtades i torsdags från skolan och fördes till okänd ort – trots att socialutskottets ordförande Mia Magné (C) försökte stoppa bortförandet.
– Det är fullständigt häpnadsväckande, säger hon.
Socialförvaltningens inhyrda konsulter genomförde nämligen omhändertagandet med stöd av vice ordförandes namnteckning ?i stället (socialdemokraten Tommy Karlsryd).
– Jag talade personligen med Karlsryd i telefon och var mycket tydlig med att jag inte ansåg att det förelåg tillräckligt starka skäl för ett akut omhändertagande. Jag påpekade också att han inte har befogenhet att gå över huvudet på mig, säger Mia Magné.
Under gårdagen fick hon stöd för sin ståndpunkt av bland andra SKL, Sveriges kommuner och landsting, samt kommunjuristen.
– Det här är ju fullständigt rätts-osäkert. Om tjänstemännen får ett ”nej” från den första politikern så ska de inte kunna gå vidare till nästa och nästa tills de får napp för sina förslag, säger Mia Magné.
Det fanns alltså inget tillräckligt starkt skäl för ett tvångsomhändertagande, vilket är tydligen inget hinder i Marks kommun att ändå genomdriva ett tvångsomhändertagande, så varför är Hermansson & Lomander så kritiska mot Socialutskottets beslut att häva detta regelvidriga tvångsomhändertagande?
För var fanns motiveringen och ett barnperspektiv när man genomdrev tvångsomhändertagandet, trots att det tydligt ej fanns några som helst starka skäl?
Det är pinsamt tydligt att prestige och en total inkompetens är närvarande i Marks kommun för de av kommunens innevånare som behöver stöd, hjälp och omsorg.
Den kritik som Socialstyrelsen framfört verkar rinna av som vattnet rinner av en gås och de förändringar som har genomförts verkar vara mer kosmetiska förändringar utan något som helst syfte att förändra den cancersvults som tär på det socialarbetet inom Marks kommun.
Är jag ensam om att hävda och önska att Marks Kommuns socialnämnd borde tvångsförvaltas av en överförmyndare som har befogenheten att förändra nämndens bemanning och arbete så att den börjar att fungera lagenligt och utan prestige med Marks kommuns innevånares bästa som ledstjärna?
Media Länkar:
Skarp kritik mot politiker efter att omhändertagna fått återvända (BT)
Spricka i socialnämnden Hård kritik mot vissa ledamöter (P4 Sjuhärad)
Ordf: ”Det är väldigt ovanligt med sådan kritik” (P4 Sjuhärad)
Liv Landell: En havererad politisk struktur (GT)
Markfamilj får tillbaka sina barn (GP)
Markfamiljen får nu tillbaka sina tre barn (HN)
Tre markbarn får flytta hem (P4 Sjuhärad)
Mia Magné: ”Det finns inte tillräckliga skäl” (P4 Sjuhärad)
Docent sågar utredningen (P4 Sjuhärad)
Bo Edwardsson: ”Det handlar om maktmissbruk” (P4 Sjuhärad)
Nytt märkligt LVU-fall i Mark – tre barn omhändertagna (BT)
”Familjens liv slogs i spillror” (BT)
Tvångsomhändertog syskonen – i skolan (GT)
”Marks kommun fortsätter kränka rättssäkerheten” (SVT Uppdrag Granskning)
Nytt omhändertagande i Marks kommun (Aftonbladet)
När socialtjänsten misshandlar barn vem finns där då som skydd för utsatta barn? (Newsmill)
Att inte motivera ett myndighetsbeslut är faktiskt ett grovt fel och ska kritiseras med rätta. Marks kommuns egen revision har kritiserat flera nämnder för att vara dåliga med att fatta tydliga beslut som är grundade i lag och praxis. Vill man upphäva ett tidigare beslut bör det vara väl motiverat. Hermansson och Lomander gör faktiskt inget fel i detta.
Det är på tiden att man markerar mot sociala utskottet och deras ständiga friheter som de tar sig.
Det bisarra i denna tragedi med de 3 syskonen är att när man drev igenom tvångsomhändertagandet, trots att socialutskottets ordförande Mia Magné (C) inte ansåg att det fanns tillräckligt starka skäl för ett akut omhändertagande, så gjorde man det med hjälp av Tommy Karlsryd (S) som inte hade någon som helst kunskap eller var insatt med fallet.
Tydligen så behövs det inte vara så att den som fattar det avgörande beslutet inom Marks kommuns Socialtjänst, när det gäller tvångsomhändertagande av barn behöver ha någon som helst insyn eller vetskap om vad fallet handlar om. Man kan tydligen säga ja till tvångsomhändertagande av barn ändå. Hur rättssäkert och lagligt är det ???
Jag bara undrar…
Att socialnämndens ordförande Per-Olof Hermansson (KD) och vice ordförande Anita Lomander (S) har mage att klaga på att beslutet om att häva den regelvidriga tvångsomhändertagandet inte är ordentligt motiverat är absurt och visar på hur snett det har gått med socialtjänsten och socialnämnden i Marks kommun.
Att hävda att det saknas barnperspektiv och att beslutet ej är ordentligt motiverat, när barnen utan några som helst barnperspektiv eller ordentliga motiveringar att rättfärdiga tvångsomhändertagandet blivit separerade från sina föräldrar är absurt.
Det är något som är ruttet i Marks Kommun och jag kan då fan i mig inte begripa att det får fortsätta att ruttna utan att någon ser till att göra sig av med skiten!
Klipp från kommentarerna på Radio Sjuhärad:
”Än del av de rabiata kommentarena här beror nog på okunnighet annars är det ren dumhet. Vet inte hur det gick till på mötet däremot är det ju nämndens skyldighet att granska sociala utskottet. Har man i detta ärende fattat ett beslut stick i stäv med utredningens förslag utan motivering är det faktiskt olagligt. Med tanke på tidigare kritik från Socialstyrelse förstår jag verkligen att Nämndens ordförande måste agera. Givetvis kan SU fatta beslut som går mot det förslag tjänstemän lagt fram men det måste motoveras och motiven måste utgå från den utredning som är gjord. Anser Magne o de andra att utredningen brister då har de ju inget beslutsunderlag utan skall isåfall återremmitera ärendet. Mäjligt att detta är ännu en SKANDAL att ett ärende med tre barn inblandade där både förv-och kammarrätt fastställt att det omedelbara omhändertagandet var riktigt avslutas på lösa grunder eller tyckande eller feghet från politiker. Det är inte Hermansson/Lomander som skall kritiseras här”
räckerdetsnart,2011-08-26 13:40
Jag satsar allt på sociala utskottet
de verkar vara de enda som inte smittats av de parallellprocesser som pågår i detta ärende. Med en till och med LITEN psykologisk utbildning kan dessa lätt förstås.
Infektionen borde fått stanna 40 mil från mark, inte importeras in till socialförvaltningen för att fortsätta plåga famljen och barnen såsom alltid skett av närstående 40 mil härifrån. Nu exporteras denna problematik rätt in i socialnämden (fast den borde fått kvarstanna 40 mil från Mark). Har ingen läst om ordet parellellprocesser?
Sedan har tyvärr, Bo EDVARDSSON HELT RÄTT, DENNA FÖRVALTNING FUNGERAR INTE, KAN INTE FINNA RÄTT FOKUS. Skandal är rätta ordet.
Måtte rätt personer tvingas lämna sin plats efter detta!
Tänk att Hermansson o Lomander gap-slällde i över en timme – efter att de redan fått svar från utskottet!
Inget tvivel om i vilket knä Hermansson sitter – socialchefens! Trist att han duperat s-kvinnan Lomander, fast hon förstår väl inte. Kanske får man ha överseende då analysförmågan inte räcker hela vägen.
När har vi Markbor fått nog av denna barnplågerianstalt som kallas socialförvaltning?
Maukonen,
när det gäller det akuta omhändertagandet gav förvaltningsdomstolen Kalsryd rätt i sitt agerande. Mia Magné ville inte inställa sig enligt media eftersom HON inte tyckte det var nödvändigt men hon var inte på plats och tog del av tjänstemännens dragning elelr deltog i diskussionen. Alla i en nämnd SKA ha rätt att ta del av samma underlag. Beslut ska fattas utifrån det man känner till och det underlag som finns. Man ska inte fatta myndighetsbeslut utifrån vad man själv tror/ anser/ önskar/ fantiserar… Det handlade om ett akut omhändertagande och vice ordf Kalsryd gick in och tjänstegjorde när Magné inte VILLE komma.
BT och SR Sjuhärad har förstorat upp dagens nyhet. Sociala Utskottet SU ska granskas av nämnden och de har fått kritik för att de inte motiverat beslut tillräckligt väl vilket faktiskt krävs av myndighetsbeslut.
Men SU:s ordförande har en enastående förmåga att vända allt till sin egen fördel. Det är väl så hon lyckats vifta bort att hon blev JO-anmäld för att läcka sekretessuppgifter och agera privat i ärenden…
Så Markus,
Du anser att det var/är helt okej att tvångsomhänderta barn trots att det inte finns starka skäl till det ?
Du har skiftat fokuseringen till att Socialutskottets ordförande Mia Magné (C) inte ville närvara på mötet som fick till att de tre syskonen tvångsomhändertogs, istället för att fokusera på det faktum att det inte fanns några starka skäl överhuvudtaget till att de tre syskonen skulle bli tvångsomhändertagna.
Skifta inte fokuseringen är du snäll!
Barnen var inte i en omedelbar fara och därmed fanns och finns det överhuvudtaget ingen anledning att ha ett möte för att genomdriva ett godkännande av ett tvångsomhändertagande.
Det är skrämmande hur blind och hycklande människor blir när det handlar om barn och deras rättigheter, specie4llt inom Marks Kommuns kommungränser!
Tack för din kloka artikel. Denna fullständigt hänsynslösa Hermansson och Lomander borde omgående avgå och flera andra med dem, det största problemet är den ruttna kulturen som överlag härskar hos socialnämnden och dess förvaltning. Politiker och tjänstemän utsätter barn, ungdomar och deras familjer för psykisk tortyr, det soc gör mot dem är helt surrealistiskt, den själskliga skada det orsaker får de drabbade sedan leva med resten av sina liv. Förvaltningens tjänstemän och politiker lever vidare som om ingenting har hänt medans familjerna får försöka plocka ihop de söndertrasade själarna soc har lämnat efter sig.
Sök ALDRIG hjälp hos socialförvaltningen, du kan komma hamna i ett träsk du inte hade en aning om att det fanns!