Somliga borde definitivt inte få vara vårdnadshavare eller få komma i närheten av barn det konstaterar jag i detta inlägg som rör barn i vårt sydliga grannland Danmark.
Jag hade påbörjat ett inlägg om nio barns helvete i Brönderslev på Jylland när jag fick ett mailtips från Madde om två syskons helvete i Varde ca 20km söder om Esbjerg.
Så här är ett gemensamt inlägg om två olika helveten å jorden som har barn som offer och föräldrar samt en präst som förövare.
De nio barnen i Brönderslev har utsatts för sådana övergrepp av föräldrarna att experterna inte tror att de någonsin kommer att kunna leva ett normalt liv skriver Skånskan. Åklagaren Michael Möller Hansen begärde när rättegången mot föräldrarna började att rätten skulle förbjuda journalisterna på plats att sända rapporter direkt från rättssalen till sina redaktioner eller ut på internet. Motiveringen var att det kunde påverka vittnen. Förbudet gäller till och med den 19 maj, då det sista vittnesförhöret är planerat skriver SydSvenskan.
Att föräldrarna som nu står åtalade kunna komma undan så länge med sina horribla gärningar är på grund av att de har flyttat ofta och därmed varit svåra att upptäcka.
Det var inte förrän den äldsta av barnen, en svagt förståndshandikappad 21-årig dotter, kontaktade sin biologiska mamma som barnens helvete uppdagades.
Det finns inget annat ord att använda än helvete, för kan man kalla det något annat när barnen blivit utsatta för:
De har regelbundet misshandlats med bland annat baseballträ, påkar och järnstänger.
En åttaårig son har fått kokande tomatsoppa hälld ner i halsen.
Den 14-åriga systern har våldtagits flera gånger av pappan.
Den 21-åriga kvinnan våldtogs om och om igen av sin pappa. Hon tvingades äta djurspillning och ha sex med en häst.
Den 21-åriga kvinnan har också tvingats skotta snö i så tunna skor att hon förfrusit fötterna och hon har fått gräva sin egen grav.
Föräldrarna ska även ha tvingat vissa av barnen att ha samlag med varandra och utföra övergrepp på varandra.
Vad är det för fel på dessa föräldrar???
Det är för mig totalt och fullkomligt obegripligt att man kan göra på detta viset som dessa två, en 41-årig man och 38-årig kvinna, har gjort.
I Skånskan så uttalar sig den danska psykologen Elisabeth Bruhn-Thomsen :
-För normala människor är det omöjligt att begripa att något sådant här överhuvudtaget kan hända, säger Elisabeth Bruhn-Thomsen, som har erfarenhet av att behandla föräldrar som utsatt sina barn för övergrepp.
Enligt henne är människor som i den grad misshandlar sina barn inte i stånd till att förstå att det de gör är felaktigt.
Enligt en artikel i Aftonbladet så ha båda föräldrarna genomgått rättspsykiatriska undersökningar, dessa är bör pappan dömas till sluten psykvård medan mamman kan dömas till vanligt straff. Båda föräldrarna nekar till brott.
SydSvenskan skriver att dom väntas att falla den 17:e juni.
De två syskonen i Varde har enligt artiklar i dansk press blivit utsatta för exorcism av sin mamma och en präst. Exorcismen har bland annat inneburit att mamman och prästen gnidit in barnens ögon med chili och förhindrat att barnen sköljt sina svidande ögon och bundit fast barnen till händer och fötter.
Alla inblandade i helvetet i Varde är ursprungligen från Kongo och har starka traditioner av att använda exorcism för att driva ut demoner skriver danska BT.
Mamman har erkänt att barnen 6 och 12 år gamla har haft problem med demoner och då främst efter att deras pappa dog. Det enda prästen gjorde för barnen var att be för dem säger mamman.
Både mamman och prästen nekar till anklagelserna och mamman säger att hennes barn blivit manipulerade att berätta lögner om henne och prästen.

Pastor Moise Tshombe utför en exorcism på två barn i Kongo under 2009. By Almin Karamehmedovic, ABC News
Prästen nekar även han och att det barnen berättar är lögner och att de blivit manipulerade och mutade samt att de utpressat mamman för att få ett Playstation.
Jag finner det märkligt att man kan ta hjälp av eller bjuda in en präst för att sedan begå övergrepp på sina barn med ursäkten att man vill driva ut demoner. Och är det guds budskap prästen förmedlar under exorcismen eller är det djävulen som viskar i hans öra?
Att ha starka traditioner som är djupt rotade är inte alltid av ondo, men jag tycker inte att det är rätt att utsätta barn för övergrepp i skuggan av dessa traditioner. Vuxna har en egen fri vilja att ta del av traditioner och sedvänjor, men barn ska inte utsättas för något som kan skada dem eller som sker mot deras vilja.
Mamman och prästen dömdes igår onsdag av rätten i Esbjerg till fängelse. Mamman fick 4 månader och prästen fick 6 månader.
Media Länkar:
Tvingades gräva sin egen grav (Aftonbladet)
”Barnens öde värre än döden” (Aftonbladet)
Rättegång om extrema barnövergrepp (Skånskan)
Dansk familjemardröm i rätten (SydSvenskan)
Dansk familjemardröm i rätten (Skånskan)
Rättegång om extrema barnövergrepp (HD)
Skräckföräldrarna i rätten i Danmark (Expressen)
Rättegång inleds mot skräckföräldrarna (Expressen)
Grannarna larmade men ingen ingrep (Expressen)
Forældre nægter vanvittigt børnemisbrug (BT) (Google översatt artikel)
Præst og mor nægter chilimishandling (NordJyske) (Google översatt artikel)
Præst og mor nægter at have gnedet chili i børns øjne (Politiken) (Google översatt artikel)
Mor og præst nægter mishandling med chili (Avisen) (Google översatt artikel)
Præst og mor dømt for mishandling (nyhederne tv2) (Google översatt artikel)
Præst og mor nægter chilimishandling (BT) (Google översatt artikel)
Children in Congo forced into exorcisms (USA ToDay)
Jag kan inte låta bli att ifrågasätta lite här. Jag tvivlar inte på att det finns människor som är förmögna till allt och lite till, men jag undrar om detta verkligen är trovärdigt. Hur kan man bli regelbundet misshandlad med basebollträ, påkar och järnstänger och överhuvud taget överleva? Det är alltså inte en engånshändelse, utan något som skulle ske regelbundet. Och … hälla kokande soppa i halsen på någon. Om den verkligen var kokande (eller verkligen brännhet) så måste det föranleda sjukhusbesök, även om själva sopphällningen överlevs så kommer efterföljande brännsår som varas, brister, inflammeras etc.
Det får mig att tänka på Jan Guillous Häxornas försvarare, där han tar upp flera fall av otroliga övergrepp på barn fabriceras fram av vägledande psykologer/psykiatriker.
I bästa/värsta fall är det överdrifter av verkliga övergrepp, i värsta/bästa fall är det helt fabricerat. (jag kan inte avgöra vilket som är att betrakta som värst resektive bäst, det är verkligen illa vilket som.)
Notera att det inte är min avsikt här att försvara några övergrepp. Jag bara reagerar på att påståendena verkar orimliga. Jag är inte insatt i fallet så det kan finnas förklaringar som jag inte känner till. (kanske till och med bara så att någon reporter överdriver och kallar något som hänt en eller två gånger för regelbundet).
Jag hoppas att åklagaren,Michael Möller Hansen, har ordentligt på fötterna när det gäller bevis som talar emot föräldrarna i Brönderslev eftersom han valt att väcka åtal. Exakt vad för bevisning som finns förutom vittnesmål från de nio barnen vet jag inte och jag har ej sett någon tidning redogöra för det heller.
Jag vet ej hur detta förbud som åklagaren fick igenom kommer att påverka rapporteringen från rättegången. Det kanske är tyst fram till den 19:e maj och sedan så kommer det skrivas?
Hur hårt man slår/svingar/drämmer till någon med ett baseboll trä eller annat tillhygge är nog det som gör om offret överlever eller ej.
anders, Jag förstår att du inte försvarar några som helst övergrepp och det är bra att du skriver det också, med tanke på hur en del tolkar vad som skrivs och hur folk kommenterar på denna blogg. Att vantolka och missförstå verkar vara en favorit syssla som en del läsare av denna blogg har.
Kort och gott, jag mår illa!! Återkommer när jag läst igen. Nu måste jag gå och kräkas.