Den australiska regeringen är oroliga för att om internationella föräldrar kidnappningar av barn kriminaliseras, så kommer det att bli svårare att få hem barnen.
Hur det resonerar förstår jag inte, men åsikten att det kan bli svårare får stå för dem.
Australien har redan tillräckligt med hinder i vägen för att barn som kidnappats av en av sina föräldrar ska återfinnas snabbt. Bland annat den sekretess över barnens identitet, det är i ytterst få fall som Family Court of Australien lyfter på sekretessen på de kidnappade barnens identitet.
Vilken gör spårandet av dem till i stort sett hopplöst.
Australiska nyhetskanalen ABC News rapporterar att Ken Thompson, som just har återfunnit sin son Andrew efter att han varit kidnappad av sin mamma Melinda Stratton sedan den 24 april 2008, vill att Australien kommer ikapp resten av världen och kriminalisera brottet internationella föräldrar kidnappningar av barn.
Om detta brott skulle bli en kriminell handling även i Australien så skulle den Australiska Federala Polisen bli delaktiga i de undersökningar kring kidnappade barn.
En organisation som arbetar för att reformera familjerättsväsendet i Australien vill att straffvärdet för detta brott ska inkludera böter och fängelsestraff. Medan Justitieminister Robert McClelland säger att det är en väg att gå, så kan det även göra att förhandlingar bryter samman.
”Det kan vara kontraproduktivt eftersom vi inte har en mycket hög grad av lyckade fall, de flesta av de kidnappade 200 barnen som kidnappas varje år återförs – De är vanligtvis tillbaka som ett resultat av medling,” säger McClelland.
”Vi är oroliga att en kriminalisering kan bli ett hinder för medling och samarbete, men även om jag säger detta så är det något som motiverar ytterligare behandling. ”
Så det kommer nog dröja ett tag innan denna handling kommer att bli kriminell i Australien är jag rädd.
Men som en parentes så kan jag berätta om några av de som hjälpt Ken Thompson i hans sökande efter Andrew.
Bruce och Denise Morcombe förlorade sin 13 åriga son Daniel när han kidnappades 2003.
Inga spår efter Daniel har hittats och polisen misstänker att han har mördats. I sin sorg så bestämde sig Bruce och Denise Morcombe att starta Daniel Morcombe Foundation.
Det är genom Daniel Morcombe Foundation som Ken Thompson har fått hjälp och stöd.
Sedan den inrättades 2005 har Daniel Morcombe stiftelsen använt $ 125.000 mer än bara barn hjälpa brottsoffer. (Australiska dollar)
Den icke-vinstdrivande organisation som uppbär ingen statlig finansiering.
Related Articles
- Morcombe group bankrolled Thompson hunt (news.theage.com.au)
- Morcombes launch child safety DVD (news.theage.com.au)
Kommentera gärna, din kommentar kommer att inte synas förrän och om den godkänns av blogginnehavaren. Feel free to comment, your comment will not appear until and if approved by the blog owner.