Svenska tjänar pengar på våldtäkter i Grekland
Brittisk press skriver idag om en 26 årig svenska som har anmält, vid ett flertal olika tillfällen, att hon blivit våldtagen i Grekland. Man tror att minst fyra brittiska män har anmälts för att ha våldtagit kvinnan.
Vad som är pikant med detta är att alla anmälningar som kvinnan gjort i Grekland är falska. Hon har detta till trots lyckats få ut skadestånd från försäkringsbolag för dessa våldtäkter och har i runda slängar fått ut €200.000 vid varje tillfälle. Vad myndigheter vet så har denna summa betalats ut 3 gånger till svenskan. Vilket får både svenska och grekiska myndigheter att misstänka försäkringsbedrägeri. Enligt uppgifter från advokat Alcybiades Hajantonis, har svenska myndigheter sagt att svenskan har haft en överfalls klausul eller liknande i sin försäkring och har genom den kunnat kräva ersättning för våldtäkterna hon anmält till grekrisk polis.
Svenskan som enligt DailyMail kategoriskt förnekar att hon fått några pengar överhuvudtaget utbetalda. Och säger att om hon hade fått så mycket pengar så hade inte arbetat en sommar i en bar i Grekland utan semestrat i en mer exklusiv miljö. Kvinnans namn är inte nämnt i någon av artiklarna, men hon beskrivs som en blond attraktiv svensk kvinna. Som tydligen varken svensk polis eller Interpol får tag i.
En advokat, Alcybiades Hajantonis, som representerar en av de brittiska män, Ross Mitchell, , anklagad för att ha våldtagit denna svenska är förvånad över att försäkringsbolagen så lättvindigt betalar ut ersättningar utan ens en fällande dom från domstol.
Ross Mitchell, lärare från Nottinghamshire, mötte kvinnan i Kardamena på Kos i juni 2008. Kvinnan anmälde till polisen att Ross hade våldtagit henne på ett hotellrum. Hin kunde enligt sin anmälan endast identifiera Ross genom hans frisyr och svettlukt.
Ross påpekar att han kände kvinnan och att de träffades när de båda arbetade på samma bar på Kos. Deras relation aldrig gick längre än till en liten flirt enligt Ross.
Kvinnans anmälan gjorde att Ross fängslades och tvingades att betala en borgen på £2.000 innan våldtäktsanmälan och åtalet föll samman för att svenskan flydde landet. Hon kom inte tillbaka för de domstolsförhandlingar och Ross frikändes helt från anklagelserna om våldtäkt i maj i år. Ross har fortfarande inte fått tillbaka borgensumman och oroar sig över vad denna falska anklagelse kan ställa till med för honom i hans yrkesliv.
http://www.dads-r-us.se/2010/08/09/svenska-som-satt-falska-valdtaktsanklagelser-i-system-uppmarksammad-i-engelsksprakig-media/
Jag har inte följt detta så jätte noga men är det alltså sant att denna kvinna har falskt anklagat andra? Har jag inte läst om i svensk media, finns det där eller har jag missat det, eller väljer dom att inte skriva om det? 🙂
Detta är bra men också dåligt, jag tycker att det är bra att det kanske lyser mera på detta gigantiskt problem med alla dessa falska anmälningar som finns.
Svensk Media har inte skrivit ett endaste ord om detta fall.
Vilket inte är förvånande, för inte kan man skriva om hur kvinnor och då speciellt svenska kvinnor falskeligen anklagar män för att ha våldtagit dem.
maukonen tipsa de stora tidningarna om den här nyheten
om du inte har redan gjort det.
Det skulle vara intressant att se hur feministerna regerade på denna nyhet
Det är ju värt ett försök….
[…] Passa dig för blond svenska i Grekland! (Ann-Mari’s Blogg) […]
Hej Ann-Mari! Jag har länkat till det här inlägget på min blogg Grekisk Sallad. Det vore kul om du tittade in och kanske skrev en kommentar!
http://evaiaten.blogspot.com/2011/05/passa-dig-for-blond-svenska-i-grekland.html
Hej Svejs!
jag tittar in nu!