Belgiens underhus i parlamentet röstade för att förbjuda bärandet av hela ansiktet slöjor i offentligt.
Om senaten godkänner det skulle det bli Europas första nationella ”burka förbud”.
MailOnline skriver om ett fall i Italien som handlar om en burkabärande kvinna som blivit börfälld pga att hon bar just en burka.
I Italien finns en lag från 1975 som förbjuder människor från att ha sitt ansikte täckt i offentliga lokaler och byggnader. Det ska gå att identifiera personen och med ett täckt anskite så går detta inte.
Det gäller både motorcyklister med heltäckande hjälm såsom kvinnor iklädda Burka och Niqab.
I nordliga italienska staden Novara har borgmästaren sett till att den lag från 1975 som finns men nästan aldrig används har ”aktiverats”. Bormästaren har infört lagar som förbjuder alla kläder som ”hindrar en omedelbar identifiering av bäraren inne i offentliga byggnader”.
En man har svurit på att hålla sin hustru innomhus efter att hon blev den första kvinnan i Italien att dömas till böter för att bära en burka offentligt.
Amel Marmouri, 26, fick en böter på 500 € i straff efter att hon sågs i kö inne i ett postkontor av polis med sin kropp och ansikte helt dolt av plagget.
Hon varnades att hon skulle få ännu en böteslapp om hon sågs igen ute i offentliga byggnader i sin burka.
Igår hennes man sa till följd att han inte hade något annat val än att stoppa henne från att gå ut.
Arbetslösa Ben Salah Braim, 36, sa: ”Jag vet inte var vi kommer att få tag i 500 euro för att betala böterna.
”Vi trodde hon var på väg till moskén så var det OK att bära burka.
”Vi kände till lagen och jag vet att (lagen) är inte mot min religion men nu kommer Amel att stanna inomhus. Jag kan inte ha andra män titta på henne.
”Om lagen säger att hon inte kan ha en, så hon måste stanna inne dag och natt. Det finns inget jag kan göra. ”
Enligt den italienska antiterroristlagstiftning som infördes under 1970-talet för att bekämpa politiska aktivister, är det olagligt att ses på en offentlig plats med sitt ansikte täckt.
Regeln har aldrig varit riktigt tillämpas, men tidigare i år borgmästaren i Novara, Om senaten godkänner det skulle det bli Europas första nationella ”burka förbud”.
Novara borgmästare Massimo Giordano är en medlem av Lega Nord, ett parti som har kämpat för ett krafttag mot invandring och byggandet av moskéer.
Borgmästera Giordano sa: ”Jag undertecknade de nya reglerna av säkerhetsskäl men också för att människor som kommer att bo i vår stad är medvetna om och respekterar våra traditioner.
”Bestämmelserna i Novara särskilt människor som bär kläder som hindrar dem från att identifieras i en offentlig byggnad, ett postkontor är en offentlig byggnad.
”Detta skulle även gälla för en motorcyklist som gick till ett postkontor bär hjälm. Folket i Novara vill inte se människor gå runt i staden bär burka.
”Detta är det enda sättet att stoppa beteenden som gör den redan svåra integrationsprocessen ännu hårdare.”
Polischef Paolo Cortese sade: ”Böterna gavs på grund av att kvinnan var inne i postkontoret vid den tidpunkten, vilket är en offentlig byggnad.”
Lega Nord, som en gång kallades för den italienska flottan till att beskjuta båtar med illegala invandrare till landet, har krävt att det ursprungliga 1975 terror lag som skall ändras och göra en särskild hänvisning till islamisk ansikte beläggningar.
Den föreslagna formuleringen skulle förbjuda ”användningen av kvinnliga kläder vanligare bland kvinnor tillhör den muslimska tron som kallas burkor”.
Imam Izzedin Elzir, ordförande för Islamiska gemenskapen och organisationer unionen i Italien, sade:
”Vi är för friheten för kvinnor och mot slöjor av alla slag och italienska lagar måste respekteras.
”Vi som organisation har alltid sagt att vi är emot ansiktet slöjor eller beläggningar i Italien för att lagen om erkännande måste iakttas.”
Kan man få be om en egen översättning?! Den där datoröversättningen är inte helt läsbar …!
Av vad ????
jag mailar dig1