Gefle Dagblads ledare idag, måndag den 8:e februari är läsvärd.
Den tar upp den heder inom poliskåren som till viss del manipulerat utredningen kring mordet på Pernilla Hellgren och även turerna kring polisväsendets mest uppreklamerade föreläsare om jämställdhet och sexualbrott, Kapten Klänning.
Verkligheten är naturligtvis att polisen haft alltför stort förtroende eftersom mängder av inkompetens, missgrepp och även brottslighet bland poliser aldrig blivit kända. Som kontrast till detta kan man sätta flygsäkerhetsarbete där principen är att alla fel ska fram i ljuset, just i syfte att förhindra upprepningar
Läs Ledaren här.
Överhuvudtaget borde alla samhälleliga organ studera de principer som gäller inom flygsäkerhetsarbetet och medicinteknikbranchen, att alla fel och brister ska anmälas, dokumenterar, granskas och följas upp. Inom polis, socialtjänst och även inom sjukvården mörkas tyvärr fel som begås. Det försämrar kvaliteten på tjänsterna och förtroendet från de som kommer i kontakt med organisationerna! Det är inte bra i längden.