George Pesors två söner var spårlöst försvunna i ett halvår. I natt greps deras mamma i Västmanland, misstänkt för att ha kidnappat dem. Nu pojkarna hos sin pappa igen. – Det känns otroligt skönt att jag hittade dem, säger George Pesor.
( Expressen ) (Se även SN.se) (Och the Age)
Det har varit ettt helvete för George och hans familj i Melbourne Australien, de senaste 5 månaderna och 28 dagarna sedan de senast hörde något från Frank & André.
Men natten till idag, så slog polisen till emot ett hus i Västerås. Ann-Louise Valette är gripen och pojkarna är välbehållna !!!!
Efter denna tragedi känns det skönt att Frank och André kan få vila ut tillsammans med sin pappa George. Utan att vara ständigt övervakade och gömda. Att vara FRIA !!!!
Härligt!!
Blir så glad att jag ryser!!!
Du och Ingrid Carlqvist har gjort ett jättejobb med att sprida information om killarna..
Kan inte säga samma sak om tidningarna..
Lilla My
Visst är det skönt att pojkarna är hittade och välbehållna !!!
Vi är flera som har jobbat öppet och i det dolda med att hitta pojkarna, tack för din uppskattning !
Svensk press, ja vad ska jag säga ?
Expressen, Södermanlands Nyheter och DN har skrivit mer än de flesta, samt TV4.
Tydligen är det inte lika viktigt att skriv om barn som tas av sin mamma……
Men Frank och André är nu i FRIHET !!!
Yay.
Ska bli intressant att se Kobras del i det hela nu ,,,
Jag tror personligen att kvinnojourerna inte haft nåt med det här att göra. ”Fallet George” har varit hett stoff och jag tror att man helt enkelt inte vågat engagera sig. Den teorin stärks av att barnen hittades i morföräldranas bostad, det fanns helt enkelt ingenstans att ta vägen eftersom ingen vågade hjälpa dem.
Självklart bara en spekulation från min sida.
Mycket möjligt. Likväl sa någon Ulla där att man inte haft kontakt med dem sen 2004 eller var det var, medan det fanns dokumenterat att hon själv just haft kontakt 2006. Hursomhelst kommer jag aldrig lita på en organisation som på sin sida uttryckligen förbjuder män att donera pengar.
Män får donera pengar, inte bli medlemmar…Och ibland kan personer som är eller har varit aktiva i en förening ha kontakter på sidan om med olika människor utan att ha föreningens stöd….