Måndag och första dagen på jobbet sen i december. Startade med en repetitionskurs i teori för truckförare. Ola W hade kursen och var lite sen. Ingen hade föranmält honom i receptionen, så han hade lite problem med att komma in. Han kan prata den där Ola…
Vi fick höra en hel del roligt och en hel del allvarliga saker under kursen och det mesta var relaterat till att köra truck.
Gick bra på slutprovet fick 35.5 poäng av 37 möjliga. Jag hade ett litet slarvfel och tänkt lite för långt teoretiskt på en fråga. Men en helt bra dag och bra resultat på kusen. Blev ju godkänd, ju!
Igår var det storkok och lite annat som jag sysslade med. Mest storkok och tömma och fylla diskmaskingen kändes det som. Lyckades att plöja igenom en del program på HDDn också.
Det verkar vara ett intressent gäng på ANTM#11, men det är det ju nästan varje säsong. Fast jag var lite besviken att det inte var fler som flippade ur på makeovern. Alltid kul att se bengetterna sitta å lipa när de får en stylning och makeover för ett par tusen dollar gratis.
Det var kul att vara tillbaka på jobbet och prata med Catta och Maja som var med på kursen. Vi var in till Ola och tittade på konsten också. Det är årsmöte i mars, tror att det blev samma dag som båtmässan, igen. Men jag får kolla om Anneli ska gå och om hon kan vara ombud. Igen. Ska fixa lite nu och kolla upp en del uppgifter. Så ta ta!
Jo! Det snöar ute !!!
Duktig Sissi!
Så bra att du är frisk igen. Har du förresten övervägt att ta influensavaccin? J har fått det både förra vintern och denna vinter. Om inte annat så för att slippa följdsjukdomarna.
Influensa vaccin funkar inte på Mykoplasma Pneumoni.
Nej det gör det säkert inte. Men kommer den s.a.a av sej själv eller kan den vara en följdsjukdom till influensa? Nå, huvudsaken att du blivit kvitt krämpan nu. Hoppas den inte blir en ofta återkommande ”jultradition”, för den tycks ju vara ettrig och häftig. Inget att vilja ha.