Nyårsdagen 2009, vaknar av ett kombinerat nys och hostanfall. Ha inte sovit speciellt bra. Den jäkla hostan och slem i halsen har hållit mig vaken. Grannarna var nog iaf uppe längre än mig. Hörde dem diskutera något, hördes ett mummel från deras sida av väggen. De var inte så himla högljudda, har ju hört värre.
Hade ett mysko fenomen i andningen nu på morgonkvisten, det blev ett “eko” av andningen. När jag hostade till så försvann ekot för att komma tillbaka efter ett par minuter. En aning irriterande!!!!
Upp och hosta och snyta sig ordentligt. En dos hostmedicin och sen försöka att sova en stund till.
Känner mig som prinsessan på ärten. Den uppallning av bäddmadrassen jag har gjort är inte bekväm. Fixar till den för 50 elfte gången. Känns lite bättre.
Upp och morgontoalett. Gluttar ut och ser att den stora marschallen brinner fortfarande och ljuslyktan. Det är lugnt ute, ett äldre par tar sin första stavgångs promenad för året. Minusgrader, solsken och det blåser. Vad annars????
Frukost blev fattiga riddare. Mums! Startade den stationära pc:n, får se om den gillar att konvertera filer till mindre format idag? Den var lite halvkinkig på det igår. Men startar jag jobbet och låter den stå och tjura tills larmet går så funkar det nog bra!
Kom på att jag måste konvertera lite filer så att jag får mer plats. Och att de filer som konverteras får plats fler på en skiva.
Har just påbörjat mitt första jätteglas med varm svartvinbärssaft och resyldroppar. Hoppas att det kommer att dämpa hostan och halsproblemen, i minsta fall lena lite.
Ska nog bara vara idag, försöka att kurera mig så mycket som möjligt.
I går kväll kändes det bättre och jag trodde att det var på väg åt rätt håll, men under natten så var det som vanligt igen….
Host mina vänner, HOST !!!
Kommentera gärna, din kommentar kommer att inte synas förrän och om den godkänns av blogginnehavaren. Feel free to comment, your comment will not appear until and if approved by the blog owner.