Fixade matlådor!
Kassler med sås, Kyckling med vitlökssås och Korvstroganoff. Allt med ris till. Ganska skapligt med mat för de nästkommande veckorna. Hela 16 lådor blev det till slut.
Funderar starkt på att rensa frysen lite. Ta och kasta en del av de frysbrända som ligger och huttrar där inne. Är ju skapligt kallt ute så den mat som jag skall behålla borde ju gå att ha ståendes på altanen under tiden?.
Är helt till mig!!!
Lyckades att hitta en artikel på Sofies Mode som har kläder som passar mig!!!
Fast kläder och kläder…
Mössor och vantar samt halsdukar var det som behandlades i artikeln.
Så jag vet inte om det var så mycket att bli helt till sig över.
Vore dock trevligt om modeskribenterna kunde ha lite mer fokus på mode för oss som inte kan klämma oss in i en size 0.
Fram för lite mer “Plus size” mode tack !!!
Tydligen ska man inte ha Downs om man vill immigrera permanent till Australien.
Mindre än sex procent av landets vanligaste brott klarades upp förra året, det avslöjar ”Kalla Fakta” i kväll. (söndag 2/11-08)
Det handlar om de vanligaste polisanmälningarna i Sverige.
Rån, skadegörelse, våldsbrott och sexbrott. 900 000 anmälningar av dessa brott kom in förra året.
Hur många som löstes är en helt annan sak.
Enligt ”Kalla Faktas” granskning klarades bara 5,8 procent av de anmälda fallen upp.
Slår man ut det på landets alla poliser löste varje polis tre brott var.
– Ofta finns det inte värden att jobba med. Det finns inga vittnen, eller så har målsäganden inte kunskap om när brottet begicks, säger rikspolischefen Bengt Svensson, i ”Kalla Fakta.”
Vadå inte värde att jobba med??? Alla brott som läggs ned ÄVEN när det finns BEVIS, VITTNEN och MÅLSÄGANDEN ???
Hur förklarar Bengt Svensson dem?
Kommentera gärna, din kommentar kommer att inte synas förrän och om den godkänns av blogginnehavaren. Feel free to comment, your comment will not appear until and if approved by the blog owner.