Om du har tröttnat på att inte hitta något hos Lindex, H&M och KapAhl samt hittar inget på Haléns och Ellos varför inte prova Taillissime?
De har kläder både för män och kvinnor och storlekarna är följande:
Hon upp till storlek 64
Han upp till storlek 11XL
De har även skor i större storlekar:
Hon upp till storlek 45
Han upp till storlek 50
Det finns en formguide som man kan använda och den plockar fram de kläder som kommer att framhäva ditt mest formstarka jag. Taillissime har en storleksguide som visar var du skall ta dina mått och det är lätt att hitta vilken “form” som passar ens kropp. Storleksguiden är både för män och kvinnor.
Jag brukar alltid läsa de kommentarer som köpare har lämnat om plaggen de har köpt. På det viset så får jag reda på om plagget är stor i storleken eller om beskrivningen är helt fel.
Taillissime är en del av La Redoute.
Kommentera gärna, din kommentar kommer att inte synas förrän och om den godkänns av blogginnehavaren. Feel free to comment, your comment will not appear until and if approved by the blog owner.